Jak wygląda szkolenie na prawo jazdy kategorii B?

Kurs na prawo jazdy kat. B składa się z części teoretycznej i praktycznej. Obejmuje łącznie 60 godzin, z czego 30 godzin odbywa się w formie wykładów lub e-kursu, a druga połowa to jazda samochodem. Aby móc przystąpić do kursu należy uzyskać PKK czyli Profil Kandydata na Kierowcę - unikalny numer przypisany każdemu kursantowi, wystawiany w Wydziale Komunikacji. Aby go uzyskać, potrzebna jest fotografia i badanie lekarskie lekarza orzecznika. Takie badanie można zrobić u nas w Szkole u lekarzy przyjmujących na miejscu we wtorki i czwartki. Szczegółowe informacje, co jeszcze potrzebne do uzyskania PKK, można uzyskać w naszym Biurze. Kurs na prawo jazdy kategorii B mogą rozpocząć osoby, które mają przynajmniej 17 lat i 9 miesięcy życia. Egzamin można zdawać już na miesiąc przed 18. urodzinami.

Czego i jak kursanci uczą się na części teoretycznej?

W naszej Szkole można realizować naukę teorii na wykładach stacjonarnych – mamy super nowoczesną salę wykładową z komputerami, tablicą interaktywną jako jedyni w Stalowej Woli tablicą interaktywną, klimatyzacją, aneksem kuchennym, gdzie można serwować sobie pyszną kawę lub herbatę, z zapleczem socjalnym. Dla potrzebujących zdalnej nauki możemy łączyć przez Internet kursanta z salą wykładową, który pozostaje w kontakcie z wykładowcą przez aplikację Teams. Do nauki teorii w cenie kursu są także najlepsze materiały – podręcznik multimedialny oraz e-learning z aplikacją na urządzenia stacjonarne lub mobilne – do wyboru, z treściami wykładów do nauki i testami jak na egzaminie państwowym. Mamy wysokiej klasy wykładowców, którzy cały czas aktualizują wiedzę z dynamicznie wchodzących w życie przepisów ruchu drogowego. Podczas zajęć wykładane są zasady ruchu drogowego i bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych, obowiązki i prawa kierowcy, wszystkie przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe.

Część teoretyczna kursu na prawo jazdy kat B w Stalowej Woli obejmuje również naukę pierwszej pomocy. Współpracujemy z najlepszymi ratownikami z wyższym wykształceniem, o dużej praktyce, potrafiącymi wyłożyć teorię i przeprowadzić praktyczne zajęcia na fantomach. Dodatkowo, w bonusie, przeprowadzane są zajęcia prowadzone przez eksperta - policjanta o wiedzy i doświadczeniu pracy w ruchu drogowym, a także z psychologiem transportu drogowego.

Jak przebiega nauka kierowania samochodem osobowym?

Po ukończeniu części teoretycznej, kursant może rozpocząć naukę jazdy. Pierwsze lekcje odbywają się na placu manewrowym, na którym po zaprezentowaniu wiedzy z zakresu budowy pojazdu, lokalizacji poszczególnych podzespołów, przygotowania do jazdy i kontroli stanu technicznego auta, może rozpocząć jazdę. W ramach przygotowań do egzaminu kursant uczy się ruszania z miejsca, jazdy pasem do przodu i do tyłu, także po łuku, parkowania, wjeżdżania na wzniesienie. Gdy opanuje te umiejętności, może rozpocząć naukę jazdy w ruchu drogowym. Wielokrotnie trasa organizowana jest do Tarnobrzega, gdzie odbywają się egzaminy państwowe w WORD, kursant poznaje dokładnie tak zwaną trasę egzaminacyjną. Dodatkowo, w cenie kursu, jako jedyni w Stalowej Woli i regionie, realizujemy prestiżową ofertę podnoszącą jakość szkolenia, czyli wyjazdy do wielkich miast. W ramach takiego wyjazdu kursant pokonuje trasę szybkiego ruchu – autostradę lub drogę ekspresową, porusza się w ruchu wielkomiejskim, czyli w Warszawie lub Krakowie, do wyboru. Uczy się wówczas jazdy po jezdniach wielopasmowych, wiaduktach, w tunelach,  wielopasmowych rondach, w kontakcie z ruchem tramwajowym itd. W wielkim mieście nabywa umiejętności i sprawności w poruszaniu po drogach o dużym natężeniu ruchu, w takich rozwiązaniach komunikacyjnych, jakich nie mamy na miejscu w Stalowej Woli i okolicy. W trakcie kursu w naszej Szkole można oprócz pojazdu o manualnej skrzyni biegów używać również pojazdu o automatycznej skrzyni biegów, w tym również o napędzie elektrycznym – o podwyższonym standardzie.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Część teoretyczna i praktyczna kursu ma na celu zdobycie wiedzy dotyczącej zasad poruszania się autem, umiejętności pozwalających na kierowanie autem oraz przygotowanie do egzaminu państwowego, który składa się z dwóch części. Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań podzielonych na część podstawową – 20 pytań i specjalistyczną – 12 pytań. Trwa 25 minut, jest w formie testu jednokrotnego wyboru. Podczas części praktycznej kandydat musi zaprezentować umiejętność sprawdzania stanu technicznego pojazdu oraz przygotowania do jazdy. Następnie wykonuje zadania na placu manewrowym. Po pomyślnym zdaniu tej części może wyjechać na drogę. Aby otrzymać prawo jazdy, musi pokazać, że potrafi poruszać się autem zgodnie z zasadami ruchu drogowego, w sposób bezpieczny i sprawny. Oceniany jest m.in. sposób sterowania pojazdem, wykonywania manewrów na drodze oraz reagowanie na zagrożenia podczas jazdy, trwa 40 minut. Egzamin praktyczny można umawiać po zdaniu egzaminu teoretycznego.

W naszej Szkole stosujemy podstawianie pojazdu, na którym kursant odbywa kurs, na egzamin państwowy do WORD. Posiadamy pojazdy przystosowane do egzaminów państwowych. Wówczas instruktor jedzie na egzamin razem z kursantem do WORD.

Można zdawać też egzamin teoretyczny z tzw. wolnej stopy czyli bez kursu, a następnie zarejestrować się w Szkole i uczyć się części praktycznej. Wówczas również pomagamy na każdym etapie w przygotowaniu do egzaminu i pomagamy umawiać się na egzaminy.